Zpět na seznam

Tymián obecný

Thymus vulgaris

Foto: Tymián obecný
Detail
Kategorie Bylinky
Výška rostliny do 30 cm
Barvy rostliny fialová
Tvary rostliny vidlan
Barvy listů zelená
Tvary listů vstřícné, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, chudé půdy, nenáročné
Použití rostliny nádoby, v lékařství
Použitelné části rostliny květ, stonek
Popis

Tymián obecný je trvalka, dorůstající asi 30cm. Lodyhy má dole dřevnaté, čtyřhranné. Listy jsou kratičce řapíkaté, eliptické, vstřícné. Květy jsou nachové barvy, pyskaté a jsou sestaveny do vidlanovitých svazečků. Plodem jsou tvrdky. Kvete pozdě na jaře a počátkem léta.

Čeleď:
Lamiaceae - hluchavkovité

Pěstování:
Tymián je ušlechtilým bratrem naší mateřídoušky. Roste na slunných místech a postačí mu zemina nepříliš bohatá na živiny.

Sklizeň:
Sbíráme kvetoucí nať, která se svým , poněkud silnějším účinkem, vyrovná mateřídoušce. Vzhledem k tomu, že je v mnoha oblastech mateřídouška ohrožena, doporučuje se terapeuticky používat především tymián.

Použití:
Droga obsahuje především velmi vonnou silici sthymolem a karvakrolem, cineolem, pinenem, linalonem, borneolem. Dále jsou přítomny třísloviny, organické kyseliny, triterpeny, hořčiny, saponiny, flavonové glykosidy. Tymián celkově působí fytoncidně a je uváděn jako jedna z nejsilněji působících antibiotických drog.
Droga je výborných desinfekčním prostředkem zejména dýchacích cest, ale také trávícího ústrojí. Působí také spasmolyticky, protikřečově,a uplatní se i proti střevním parazitům a některým plísním. Zlepšuje také trávení, velmi účinná je také zevní aplikace - kloktadla, obklady.
Přednostní lékovou formou je nálev připravený a podávaný podle běžných pravidel. Droga není vhodná pro dlouhodobé používání a nedoporučuje se překračování dávek. Dětem je možné podávat drogu pouze krátkodobě a v malých dávkách. Čistý thymol ani silici nepoužíváme vůbec, protože terapeutické dávky hraničí s toxickými a může dojít k poškození červených krvinek a ledvinových klubíček.
Klasicky se v homeopatii využívá tymol, izolovaný z tymiánové silice, která je ale toxická a musí být užívána velmi opatrně. Pro vlastní potřebu, v malém množství, zpracováváme čerstvou nať, sbíranou těsně před rozkvětem.
Tinkturu můžeme použít místo mateřídoušky, která je relativně vzácná. Nejčastěji ji užíváme při nervových potížích, zejména sexuálních, při onemocnění horních cest dýchacích, jako antiseptikum, na různé výplachy, omývání, kloktání apod.
Spalování tymiánu se dodnes používá k magickému vyčištění prostoru, moderněji bychom řekli k desinfekci, protože výpary tymiánu mají prokazatelně fytocidní účinky.
Nové fotografie rostlin