Zpět na seznam

Třezalka tečkovaná

Hypericum perforatum

Foto: Třezalka tečkovaná
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny květ, stonek
Popis

Třezalka vyhání z vytrvalého oddenku tuhou, přímou, oblou, po stranách lehce zmáčknutou lodyhu, porostlou vstřícnými, podlouhle vejčitými, celokrajnými, prosvítavě tečkovanými lístky. Z úžlabí listů vyrůstají listnaté větvičky. Květy jsou sestaveny v bohaté laty, složené z vidlanů a troubelů, a jsou jasně žluté, s obrovským počtem tyčinek. Na korunních plátcích jsou černé žlázky, obsahující červené barvivo. Tečky na lístcích obsahují olejíček. Plodem je tříbouzdrá tobolka, s četnými semínky.

Čeleď:
Hypericaceae - třezalkovité

Pěstování:
Třezalka je velmi hojná rostlina slunných strání, luk, pastvin a lesních pasek, od nížiny do hor.

Sklizeň:
Drogou je kvetoucí nať, kterou sbíráme po rozkvětu hned ráno. Pokus i nejsme jisti, že sbíráme třezalku tečkovanou, musíme sbírat jen byliny s oblou lodyhou, jakoby elipsovitou, nikoliv byliny s lodyhou čtyřhrannou, které vykazují menší množství léčivých látek a sníženou účinnost.

Použití:
Květ obsahuje katechinové třísloviny, flavonové glykosidy, rutin, silici, červené barvivo hypericin, pryskyřici, organické kyseliny, provitamin A, vitamin C a další.
Třezalka se mezi léčivými bylinami řadí na první místo. Působí jako atibiotikum, čistí krev ve smyslu bylinkářském, tedy podporuje látkovou výměnu, má silné protizánětlivé účinky, léčí většinu ekzémů, včetně těžkých forem, výsledky se dostavují po 6 až 8 týdnech léčby. Po úrazech hlavy léčí poškozenou tkáň a odstraňuje otoky, léčí plíce, hlavně v kombinaci s pelyňkem černobýlem, slinivku břišní a pokud nejsou příliš poškozena, také játra. Léčí žaludek a dvanáctník, záněty, vředovou chorobu, žaludeční neurózu, je také vhodná do ledvinových protizánětlivých směsí. Léčí hemoroidy - aplikujeme ji zevně i vnitřně, v těžších případech i rektálně formou klystýrů. Působí jako mírné kardiotonikum, zcela netoxické. Pomáhá při těžkých, srdce ohrožujících chřipkách s arytmiemi, fibrilacemi apod. Je výbornou drogou při úzkosti, neklidu, psychickém napětí, neurastenii, panickém syndromu, lehčích depresí apod. Zde však zabírá až po 10 dnech léčby. Nejlepších výsledků dosáhneme kombinací s natí dobromysli a listem vrbky úzkolisté.
Pomáhá také při rehabilitaci po mozkových příhodách, a to kombinovaně pitnou kůrou, pomocí obkladů a masáží třezalkovým olejem. Stejný postup je možné použít i při počátečních obrnách různého původu.
Třezalka aplikovaná dlouhodobě a nepřerušovaně, je základní bylinou léčby sklerózy multiplex. Zevně i vnitřně je vhodná k léčbě ran, pohmožděnin, zlomenin, naraženin a zanícených ran, pomáhá při léčbě závratí, tlumí vnitřní krvácení a zlepšuje kvalitu cévních stěn. Také pomáhá v boji proti otylosti.
Obvykle se podává nálev v menších dávkách. Nejlépe fungující formou je tinktura, se širokým spektrem dávkování podle stavu nemoci, vnímavosti a hmotnosti nemocného. Velmi často se používá lihovodný roztok. V gynekologických indikacích, kdy je zapotřebí výrazně tlumit záněty a také při těžších virózách, při průjmech apod. Se doporučuje bílý vinný odvar, podávaný po polévkových lžících. Macerací květu v kvalitní olivovém nebo slunečnicovém oleji získáme hodnotná masážní, případně i vnitřně použitelný, hojivý, jasně červený olej.
Kontraindikací jsou těžší formy cukrovky a pylové alergie, velmi nízký krevní tlak, metastázující nádorové onemocnění. Pokud není předepsáno jinak, při vleklém onemocnění uděláme po třítýdenní léčbě třezalkou týdenní pauzu. Drogu nepoužíváme s výjimkou roztroušené sklerózy dlouhodobě. Můžeme ji podávat samostatně i v kombinacích. Z nežádoucích účinků je známá přecitlivělost na UV záření. Vnitřní předávkování může vyvolat průjem a vnitřní krvácení.
V homeopatii se užívá čerstvá kvetoucí nať, trhaná v počátku rozkvětu. Možnosti aplikace tinktur jsou velké - na fotosenzibilní dermatitidy a stavy po mozkové mrtvici, proti aterosklerotickým depresím apod. Ukrajinský bylinář Nosal´ tvrdil, že třezalka je nejlepší léčivou bylinou mírného pásma. Bylinář Mikolášek byl toho mínění, že třezalka sbíraná v nížině, nemá dobré léčebné účinky.
Název třezalka pochází od staroslověnského trjezati, tedy rozdrásat, rozpíchat, což se vztahuje k listům třezalky, které vypadají jako rozpíchané. Třezalka je také jednou z nejznámějších magických bylin. Červenému barvivu, obsaženému v květech, se říká krev svatého Jana.
Nové fotografie rostlin