Zpět na seznam

Sporýš lékařský

Verbena officinalis

Foto: Sporýš lékařský
Detail
Kategorie Bylinky
Výška rostliny od 50 cm
Barvy rostliny růžová
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, kopinaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny květ, stonek
Popis

Sporýš lékařský je trvalka s tuhou, přímou lodyhou, dorůstající výšky asi půl metru. Lodyha je čtyřhranná, drsná, v horní polovině větvená. Listy má vstřícné, dolní řapíkaté a podlouhlé, až dvakrát peřenosečné. Horní listy bývají přisedlé, podlouhle kopinaté, celokrajné nebo vroubkované. Klasy drobných květů jsou listenaté, kalich trubkovitý, nestejně pětiuštý, koruna řepicovitá, světle růžová. Plodem jsou čtyři tvrdky.

Čeleď:
Verbenaceae -sporýšovité

Pěstování:
Sporýš roste na mezích a pastvinách, na pustých místech, skládkách a rumištích. Miluje půdy vlhké až vysýchavé, živé humózní, zásadité i neutrální, písčitohlinité. Je to rostlina teplomilná a velmi oblíbená ve Francii, kde se často podává jako stolní čaj.

Sklizeň:
Drogou je kvetoucí nať, sbíraná od konce června do srpna.

Použití:
Hlavní obsahovou látkou je monoterpenový glykosid verbenalin. Dále zde nacházíme sliz, hořčiny, málo tříslovin saponiny, ketonickou silici a další látky.
Přesto, že je sporýš velmi účinný bylina, je v současné době opomíjený. Pomáhá při psychogenně podmíněných tzv. tensních bolestech hlavy. Také zlepšuje trávení, zvyšuje sekreci trávivích šťáv a enzymů a zvyšuje střavní tonus. Droga rovněž desinfikuje střeva a tak přispívá k normalizaci střevní mikroflóry. Zvyšuje sekreci mateřského mléka a působí i jako doplňkové antiepileptikum. Využíváme ji také k detoxikaci, protože podporuje funkci jater, pročišťuje ledviny, působí močopudně a je tedy indikována v urologii. Pomáhá vyvolat chybějící menstruaci.
Zevně se drogy používá jako kloktadlo a na nehojící se rány, také na masáž vlasových kořínků, kdy působí jako účinné vlasové tonikum.
Obvyklou lékovou formou je nálev, dobře působí i homeopatický čaj, nebo léková forma bylinného balzámu.
Droga není vhodná pro dlouhodobé podávání vyšších dávek. Také v těhotenství je více či méně nevhodná. Můžeme ji s úspěchem kombinovat do nejrůznějších směsí. Nejsou známy žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky. Možnost aplikovat drogu do směsi je velká. Sporýš je možné kombinovat téměř se všemi bylinami, je to bylina univerzální. Jako sedativum mícháme sporýš s meduňkou, třezalkou a s listem vrbky úzkolisté, při bolestech hlavy se osvědčila kombinace s listem vinné révy (nesmí být chemicky ošetřen), s natí srdečníku a smařím listem.
Sporýšový čaj je doporučován při únavě, malátnosti a slabosti z nejrůznějších příčin. Je dobré smíchat sporýš s vřesem, natí ptačího rdesna, s natí úročníku bolhoje a s natí mateřídoušky.
Homeopaticky se droga využívá velmi podobně jako v alopatii. Navíc se zde objevují určité netypické účinky jako například vliv na výskyt a likvidaci žlučníkových a močových kamenů. Zpracovává se čerstvá kvetoucí nať, sbíraná na začátku květu.
Rozsah použití homeopatických prostředků je velmi široký jak pro vnitřní tak pro vnější použití. Zvyšuje činnost jater, žlučníku, používá se k výplachům a kloktání, k obkladům a koupelím, především při nehojících se ranách, ale i pro podporu organismu, jeho posílení, i pro posílení nervového systému.
Egypťané věřili, že bylina pochází ze slz bohyně Isidy. Řekové zasvěcovali bylinu Venuši a kněží nosili ve svém rouchu její kořen. Často také bývala příměsí nápojů lásky. V Persii byla rostlinou magickou.
Nové fotografie rostlin