Zpět na seznam

Sója luštinatá

Glycine max

Foto: Sója luštinatá
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny od 50 cm do 100 cm
Barvy rostliny fialová, bílá, růžová
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Sója luštinatá je jednoletá, v případě některých kultivarů dvouletá rostlina vysoká od 0,5 do 1m, rezavě hnědě chlupatá s přímou, větvenou lodyhou s listovým, podobným listoví fazolovému. Listy jsou trojčetné, palistnaté, lístky okrouhle vejčité až eliptické, celokrajné s drobnými palístky. Květní hrozny jsou úžlabní a mají 5 až 8 květů, kultivary 15 až 20 květů. Kalich je trubkovitý, koruna starorůžová, lehce fialová nebo i bílá. Plodem jsou lusky 3 až 8 x 1cm, dvou až čtyřsemenné. Kvete v červenci a srpnu.

Čeleď:
Fabaceae - bobovité

Původ:
Sója je původem z východní Asie, v současné době se běžně pěstuje v mnoha zemích, u nás v teplejších oblastech. Často zplaňuje.

Sklizeň:
Sklízí se sójové boby, ze kterých se také vyrábí sójový olej.

Použití:
Sója obsahuje plnohodnotné bílkoviny, čtrnáctkrát více bílkovin než drůbeží maso, čtyřikrát více než slepičí vejce a třikrát více než hovězí maso. Obsahuje také cenné fosfolipidy, jako např. lecithin a cephallin. Je bohatá na minerální soli - draslík, hořčík, vápník, fosfor, měď, železo, mangan, zinek, nikl a kobalt, z vitamínů pak provitamin A, vitamíny B1,B2, C,D,E a K.
Sója má dobrý vliv na krvetvorbu a nervovou soustavu i na látkovou výměnu. Je prospěšná při cukrovce, krevních chorobách, neurasthenii, při chorobě z ozáření, při ateroskleróze.
Vhodné je zejména sójové mléko, které mírně tlumí překyselení žaludku a je neocenitelnou potravinou pro alergiky.
Sójové boby při pravidelné konzumaci výrazně snižují hladinu cholesterolu, upravují krevní tlak, chrání před tvorbou žlučových kamenů a snižují riziko rakoviny prsu.
Jako dietní potravina nemá sója stanovenou průměrnou ani maximální dávku, měla by se jíst minimálně jednou týdně.
Ze sóji se vyrábí sójové mléko, maso, hrubá a hladká mouka, sójový sýr tofu a omáčka tamari. Na klíčení se používá sója v podobě malých zelených kuliček pod názvem mungo.
Sójovou mouku používáme formou za tepla připravených kašovitých obkladů na změkčování různých boulí, zatvrdlin a otoků. Pokud vznikne příliš řídká kaše, zahušťuje se hladkou pšeničnou moukou.
V homeopatii se sója nepoužívá. Je poměrně silně zásadotvorná a při přehnané konzumaci má negativní vliv na životnost červených krvinek.

Obsah látek v sóje důležitých pro stavbu a celkovou existenci organismu:
vápník - 250mg%
hořčík - 247mg%
draslík -1740mg%
fosfor - 580mg%
železo - 11,5mg%
mangan - 4mg%
sodík -4mg%
zinek - 1mg%

Obsah vitamínů:
vitamín B2 - 1,0mg%
vitamín B2 - 0,5mg%
vitamínB3 - 2,5mg%
vitamín B6 - 0,7mg%
vitamin C - stopy
vitamín E - 15,3mg%
Nové fotografie rostlin