Zpět na seznam

Řimbaba obecná

Pyrethrum parthenium

Foto: Řimbaba obecná
Detail
Kategorie Bylinky
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny žlutobílá
Tvary rostliny chocholík
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, vejčité, peřenosečné, řapíkaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Řimbaba obecná je silně aromatická trvalka s přímou, větvenou a hranatou lodyhou. Dorůstá výšky až 1 metr. Dolní listy jsou řapíkaté, horní přisedlé, všechny v obrysu vejčité, peřenosečné až lichozpeřené, s jedním až pěti jařmy peřenoklaných úkrojků. Chocholík je řídký, s 15 až 20 dlouze stopkatými úbory, terčové oboupohlavní květy jsou žluté, jazýčkové květy samičí bílé. Plodem je nažka o velikosti 1mm. Kvete v červnu až v srpnu.
Nejkvalitnější léčivou drogu poskytuje bylina volně rostoucí, výjimečně je možné využít i pěstované variety. Do prodeje se dostávají semínka jen ojediněle pod platným botanickým názvem, častěji vídáme označení kopretina řimbaba (Chrysanthemum parthenium), což je dříve platné synonymum. Občas se vyskytuje ještě starší latinský název Tanacetum parthenium.
Řimbaba je prastará léčivá bylina, která se nyní stává předmětem zájmu moderních farmakologů. Je v mnoha oblastech velmi oblíbená, ale u nás téměř neznámá. Je to škoda, protože má velmi razantní působení a dá se využít všude tam, kde se všechny léky ukázaly jako neúčinné.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Řimbaba pochází z jihovýchodní Evropy, u nás se pěstuje jako okrasná rostlina, v teplejších oblastech zplaňuje.

Sklizeň:
Předmětem sběru a užití je kvetoucí nať, sbíraná nejlépe začátkem května.
Droga obsahuje velké množství silice s pinenem a bornylacetátem, seskvitepenové laktony včetně parthenolinu, chrysanthemonin, deriváty acetylenu, pyrethin, třísloviny a další účinné látky.

Použití:
Droga působí jako účinný prostředek proti horečce, rozšiřuje cévy, zmírňuje bolesti nejrůznějšího původu, posiluje činnost žaludku a působí protirevmaticky. Řimbaba je předním bylinným léčivem s účinkem antimigrenózním, je možní ji užívat při menstruačních bolestech a v šestinedělí k rekonvalescenci dělohy.
Z drogy se dá také připravit účinné kloktadlo a mírně projímavý čaj, který také pomáhá v homeopatické formě na střevní záněty, včetně Crohnovy nemoci.
Bylina se také často využívá k zevnímu působení. Čerstvou ji můžeme rozdrtit válečkem na těsto tak, aby pustila šťávu, lehce osmažit na slunečnicovém oleji a horkou přiložit na břicho při kolice, i při bolestech kloubů. Při migrénách doporučují britští odborníci sníst denně jeden čerstvý list řimbaby. U některých disponovaných jedinců mohou vzniknout v ústech nepříjemné vyrážky.
Vhodnou lékovou formou je tinktura používaná mimo jiné na migrény. U 75% případů do půl roku migrény vymizí nebo se sníží jejich frekvence a intenzita.
Droga je vhodná pro samostatné podávání i do směsí. V těhotenství je možné ji použít pro její pravděpodobný vliv na dělohu.
V malých dávkách je droga vhodná pro dlouhodobé používání, zejména ve formě tinktury nebo lépe formou homeopatické tinktury.
Je prokázáno, že řimbaba dobře ovlivňuje nepříjemné difusní bolesti hlavy, které se dostavují u disponovaných lidí po psychické námaze.
Homeopaticky se zpracovává kvetoucí nať, trhaná v době květu. Tinktura má silný antibakteriální účinek, působí při zánětech vnitřních orgánů, zejména střev. Je třeba užívat velmi opatrně, až po zjištění, že není nemocný na řimbabu alergický.
Při zánětech středního ucha se do něj vkládá lístek řimbaby, poté zánět odezní. Při zánětech pohlavních orgánů stačí opět vsunout list řimbaby do ucha, ale na opačné straně zánětu (levý vaječník - pravé ucho apod.), zánět poté opět zmizí. Je zde ale potřeba velké opatrnosti, tinkturu nasazujeme pouze po poradě s odborníkem, protože doba ponechání lístku v uchu by měla trvat jen několik desítek vteřin.
Nové fotografie rostlin