Zpět na seznam

Pýr plazivý

Agropyrum repens

Foto: Pýr plazivý
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny do 1 m
Barvy rostliny zelená
Tvary rostliny klas
Barvy listů šedozelená, plstnaté
Tvary listů celokrajné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Pýr plazivý je vytrvalá až 150cm vysoká tráva, s plazivým, dlouhým , článkovaným oddenkem, slámově žlutým, až 3mm tlustým. Na koních výhonků jsou tuhé šupiny, které se mohou provrtat i tvrdou zemí a jílem. Z oddnekových uzlin vyrůstají kolénkovitá stébla. Listy jsou tmavě zelené nebo šedě ojíněné, jen někdy přes 15mm široké. Květy a plody jsou uspořádány v ploché řídké klasy, mezi nimiž je stéblo vlnitě zprohýbané. Plody jsou světle hnědé obilky. Rostlina kvete od června do srpna.

Výskyt:
Pýr je obávaný nepříjemný plevel. U nás roste hojně na polích, na loukách, u cest, v příkopech od nížin do hor.

Použitelná část:
Z rostliny se používá oddenek.

Sběr:
Oddenek se sbírá na podzim v září a v říjnu obyčejně při vláčení polí. Důkladně se omyje v tekoucí vodě, zbaví se vedlejších kořenů a listů a syrový se rozřeže. Suší se rychle na slunci. Usušený je bez pachu, chuť má nasládlou. Suchou drogu musíme uchovávat v dobře uzavřených nádobách, protože rychle přijímá vlhkost a snadno plesniví.

Použití:
Rostlina obsahuje hlavně polyfruktosany, inulin a tricitin, neznámý glykosid, kyselinu křemičitou, sliz, enzym mesoinosid. Působí mírně diureticky, projímavě a jako slizový prostředek.
Droga se užívá vnitně jako mírné diuretikum v nálevu, který se podává několikrát denně. Používá se při zánětech dolních cest močových a močového měchýře, při revmatismu, kožních vyrážkách. Je vhodný pro diabetiky, protože obsahuje inulinu příbuznou sloučeninu tricitin, poskytující při hydrolýze fruktózu. Používá se zejména v lidovém léčitelství.
Droga se produkuje hlavně na Slovensku. Pýr je dobrou vývozní surovinou u které byl zjištěn i kardiotonický účinek.
Nové fotografie rostlin