Zpět na seznam

Bezkolenec rákosovitý

Molinia arundinaceae

Foto: Bezkolenec rákosovitý
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny do 50 cm
Barvy rostliny žlutá, oranžová
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Bezkolenec rákosovitý je trsnatá tráva tvořící mohutné trsy vysoké až 50cm, raší koncem dubna.

Listy jsou světle zelené, dlouhé, široké 1cm. Kvete pozdě v létě, od konce srpna do září. Květní stébla jsou vysoká 150 -200cm, s jedním kolénkem u báze stébla. Květní laty jsou řídké, dlouhé a široké. Na podzim se rostlina zbarvuje zlatožlutě až oranžově. Během zimy nadzemní části odumírají, uschlé na jaře sebíráme. Pěstují se většinou jen kultivary.

Kultivar ´Fontaine´ má listový trs dorůstající výšky 50cm, kvete od srpna do října, v květu je vysoký až 80cm.

Kultivar ´Skyracer´ je velmi cenný, mohutný listový trs je vysoký v květu až 240cm. Kvete od srpna do října.

´Karl Foerster´ má širší, hrubé tmavě zelené listy rašící začátkem května, tvořící široce vějířovitý trs, vysoký asi 80cm. Kvete od poloviny srpna asi měsíc. Stébla jsou pevná, hladká, zelená, vysoká 140 -180cm, květní laty řídké a užší, dlouhé 30cm, dost tmavé. Na konci září stébla žloutnou, později oranžoví, koncem listopadu blednou do slámově žluté barvy.

Kultivar ´Trasparent´ má trsy listů vysoké 50 -70cm, v květu až 180cm. Květní laty jsou dlouhé až 70cm, nápadně jemné a velmi řídké. Stébla se rozkládají do širokého vějíře, který je stejně vysoký jako široký. Vyžaduje teplejší stanoviště.

´Windspiel´ je velmi cenný kultivar s uzavřeným, tvrdě vzpřímeným a štíhlým vzrůstem. Sevřený trs vzpřímených, jen v horní třetině obloukovitě přehnutých listů je vysoký 80 i více cm. Stébla s květními latami dlouhými 35 -40cm jsou nápadná. Stébla i listy jsou na podzim zlatožluté.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Výskyt:
Tato tráva roste v Evropě na vlhkých loukách na okrajích lesa.

Pěstování:
Druh vyžaduje vlhčí humózní, ne chudou půdu, slunce i polostín. Je mrazuvzdorný, ale na některých stanovištích mohou být listy po vyrašení poškozeny jarnímu mrazíky.

Použití:
Druh se používá solitérně nebo jen v menších a řídkých skupinách do přírodních partií vřesovišť , na vlhčí okraj porostu keřů nebo stromů, k potokům nebo vodním nádržím, i do trvalkových záhonů. V popředí nízkých jehličnanů je na podzim velmi pěkný.
Nové fotografie rostlin